2C na Uniwersytecie Medycznym

Klasa 2c wraz z Edytą Cywińską oraz Magdaleną Cuartero Blinowską rozpoczęła rok szkolny od wykładów przeprowadzonych na Uniwersytecie Medycznym. Zaczęliśmy od wykładu pt. „Białaczka to nie wyrok, lecz diagnoza”. O tym co się dzieje w naszym organizmie wraz z rozwojem tego nowotworu, jego przyczynach i objawach, o tym jak analizować wyniki morfologiczne, jaka jest rola lekarza i jak wygląda przebieg leczenia opowiedziały nam trzy studentki Maria Leśniak, Patrycja Majka i Justyna Lipniarska oraz kierownik dr. hab. Joanna Zawitkowska. Mieliśmy również okazję zajrzeć do laboratorium, w którym pokazano nam pod mikroskopem rozmaz krwi obwodowej osoby zdrowej oraz chorej na białaczkę. Tytułem kolejnego wykładu, w którym mieliśmy przyjemność brać udział był „ABCDE – POZNAJ KOD CZERNIAKA” przeprowadzony przez dr Martę Łuczyk. Również dziękujemy dr Renacie Domżal-Drzewickiej, dr Zdzisławie Szadowskiej-Szlachetka, dr Bożenie Krzysiak-Rydel, dr Marcinowi Rząca oraz Monice Zan. Dowiedzieliśmy się czym jest czerniak, jaką powinno stosować się profilaktykę, kto jest w grupie ryzyka zachorowania, jak wygląda nowotwór, jak wykonać poprawną samoocenę skóry, na jakiej zasadzie działa krem z filtrem, jakie wybrać okulary przeciwsłoneczne, a całość podsumowaliśmy quizem o czerniaku. Ostatni wykład przybliżył nam czym jest diagnostyka. Pod okiem dr n. farm. Beaty Wojtysiak-Dumy, prof. uczelni, dr n. farm. Dariusza Dumy, prof. uczelni, mgr Magdaleny Nieśpiałowskiej i dr n. farm. Magdaleny Izdebskiej podzieliliśmy się na trzy grupy i zwiedziliśmy małe studenckie laboratoria. W nich badaliśmy mocz, wysłuchaliśmy na czym polega chemia kliniczna (biochemia) oraz poszliśmy do pracowni hematologicznej, w której pod mikroskopem oglądaliśmy rozmazy krwi. Za każdy wykład serdecznie dziękujemy!