Co to jest Myślenie Krytyczne ?

Nie ma jednej, oficjalnej definicji myślenia krytycznego – byłoby to sprzeczne z ideą myślenia krytycznego. Poniżej znajdą Państwo przykładowe trzy jego definicje:

– Krytyczne myślenie jest wprawną i aktywną interpretacją i ewaluacją tego, co obserwujemy- komunikatów, informacji i argumentów. (Michael Scriven)

– Refleksyjne myślenie jest czynnym, wytrwałym i uważnym rozważaniem jakiegoś przekonania lub przypuszczalnej formy wiedzy – ze względu na podstawy, na których się opiera oraz dalszych wniosków, do których doprowadza. (John Dewey)

– Myślenie krytyczne to postawa wyrażająca się w gotowości do rozpatrywania w przemyślany sposób problemów i przedmiotów, które wchodzą w zakres doświadczenia, znajomość logicznych metod rozumowania i dociekania, pewna wprawa w stosowaniu tych metod. Postawa krytycznego myślenia wymaga nieustającego wysiłku rewidowania każdego przekonania, czy innej przypuszczalnej formy wiedzy w świetle dowodów ją wspierających i dalszych konkluzji, do których ona prowadzi. (Edward Glaser)

W XXX Liceum realizowany jest projekt Myślenia Krytycznego, prowadzony przez Instytut Krytycznego Myślenia. Inicjatywa ma głównie na celu wykształcić w absolwentach postawę otwartości na pozyskiwanie informacji, daje uczniom prawo do samodzielnego dociekania prawdy, kwestionowania podawanych informacji i autonomicznej analizy otaczających nas faktów. Promowana jest jednocześnie tolerancja wobec inności, refleksja nad emocjami – własnymi oraz innych, a także zrozumienie dla postrzegania problematyki z punktu widzenia innych ludzi, nie tylko własnego. Zatem Myślenie Krytyczne to dbałość w trakcie każdej lekcji i realizacji każdego przedmiotu szkolnego o rozwijanie w uczniach następujących postaw:
– umiejętność stawiania hipotez, analizowania i oceniania,
– umiejętność tworzenia logicznych powiązań,
– odróżnianie faktów od opinii,
– sprawdzanie faktów,
– kwestionowanie oczywistości i własnych założeń,
– umiejętność przetwarzania informacji,
– myślenie o konsekwencjach,
– rozpoznawanie swoich (i innych osób) emocji i potrzeb.

Metodą pracy, w świetle założeń Myślenia Krytycznego, są „rutyny myślenia krytycznego” stworzone na Uniwersytecie Harvarda w USA.
Dzięki codziennym staraniom kadry szkoły oraz zdobytym kwalifikacjom na drodze licznych, nowatorskich szkoleń, uczniowie XXX Liceum realizują materiał podstawy programowej w ciekawy, angażujący ale również refleksyjny sposób. Absolwent Trzydziestki wie, gdzie samodzielnie szukać nowych informacji i jak je weryfikować, a czyni to w poszanowaniu dla odmiennych zdań płynących z otoczenia. Są to nieocenione umiejętności niezbędne dla pomyślnego funkcjonowania w dynamicznej rzeczywistości XXI wieku.

opracowała Kamila Hrynkiewicz-Kuś